mutfak-seramikleri

Tezgah ve Tezgah Arası Seramikler

Aynı şekilde kullanılacak materyalleri, kullanım özelliklerini, bakım koşullarını öğreneceksiniz. Örneğin en uzun ömürlü ve dayanıklı tezgahın binlerce yıldır var olan doğal taş granit, daha doğaya yakın seçeneğin ahşap, modern ve sakin bir görünümün corian, profesyonel bir şef görünümlü tezgahın çelik, uygun fiyatlı seçeneklerin laminat olduklarını keşfedeceksiniz.

Eğer tezgahın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız granitten daha iyi bir seçenek düşünülemez. Çiziklere ve sıcağa çok dayanıklı olan granit aynı zamanda leke tutmaz ve suya da dayanıklıdır. Granit fiyatları diğer materyallere göre daha yüksek olacaktır.

Granit dışında diğer bir doğal taş seçeneği ise mermerdir. Fiyatları aralığı granit ile benzeşir. Mermerin en eşsiz özelliği ise her daim soğuk yüzeyi özellikle pasta, çikolata yapımı gibi konularda en çok tercih edilen materyal olmasını sağlar.

Zamansız güzelliği mutfağın bir anda havasını değiştirir. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki mermerin bakımı özen ister. Granitten daha kolay çizilir ve lekelenebilir. Zamana meydan okuyan romantik ve elegan bir görüntü için granit ya da mermer en hoş tercihler olabilir.

Yemek sanatları ile uğraşanların tercih ettiği bir diğer seçenek ise paslanmaz çelik tezgahlardır. Özellikle endüstriyel konseptte bir mutfak yaratmak istiyorsanız en iyi seçenek olacaktır. Leke tutmayan, suya dayanıklı ve pütürsüz bir yüzeye sahip çelik tezgahların temizliği de kolaydır. Ömrü yaklaşık yarım yüzyıldır yani oldukça dayanıklı bir materyaldir. Tek dezavantajı el izlerini veya su izlerini çok göstermesidir. Bir de meyveleri sebzeleri keserken kesme tahtasının yönünü şaşırmayın tezgahı çizebilirsiniz.

Gelelim tezgah arası seramiklere…

Mutfakta önce tezgah arası seramikleri mi yoksa tezgahı mı seçmek gerekir? İkisi arasındaki renk uyumunu nasıl sağlayacağız? Farklı desenleri karıştırmak mümkün olur mu? Tüm bu sorular aklınızda uçuşuyor olabilir özellikle de sayısız renk ve materyal seçenekleri arasında kendinizi kaybolmuş hissedebilirsiniz. Hatta çoğunlukla renkleri ve desenleri ayrı ayrı beğenebilirsiniz ama bir araya geldiklerinde doğru etkiyi yaratmıyor olabilirler. O zaman ne yapmanız gerekiyor; önce tezgahın rengini ve materyalini seçmekle işe başlamalısınız.

Tezgah renk ve desen seçenekleri tezgah arası seramiklerine oranlar çok daha sınırlıdır. Üstüne üstlük bütçenizde bu seçenekleri biraz daha sınırlı sayıya indirebilir. Mutfağınız yapılırken tezgahın ara seramikten önce döşenmesi gerektiği için tezgaha en başta karar vermeniz gerekecektir.

Tabii ki eğer çok sevdiğiniz bir ara seramik varsa buna en uygun olacak tezgahı seçebilirsiniz. Mutfağınızın yıldızı tezgah veya tezgah arası seramiklerinden hangisi olacaksa diğerinin yardımcı oyuncu statüsünde olduğunu unutmayın. Eğer çok renkli veya çarpıcı bir tezgah arası seçtiyseniz daha sade bir tezgah bu kombine daha iyi uyum sağlayacaktır. Her ikisi birbiri ile yarışmama ve savaşmamalıdır.

Tabii ki tezgah ve tezgah arası seramiklerin her ikisi de desenli olabilir ancak bu durumda dikkat etmeniz gereken en önemli unsur her ikisinin de aynı renk tonunu barındırması ve bütünlük taşımasıdır.Bir başka seçenek ise tezgah ve tezgah arası için aynı materyali kullanmak olabilir.

Bu durumda ise tasarımınızda bir akışkanlık ve bütünlük sözkonusu olur. Aynı zamanda bütçeniz açısında da uygun bir seçenektir.
Tüm bunların yanısıra daha değişik ve hayal gücünüzü canlandıran fikirlere de yönelebilirsiniz. Örneğin ocak arkasına farklı bir fon yaratarak bu alanı geri kalan tezgah arası seramiklerinden ayırabilirsiniz. Farklı desenler, mozaikler kullanarak bu alan için bir resim çerçevesi yaratmakta mümkündür.

Posted in Mutfak.