Interior of the modern bathroom 3D

Tezgah arasina döşenecek taşların hangisi daha iyi?

Mutfağınızdaki en önemli öğelerden biri tezgah arası seramiklerdir. Bu noktada şu soru aklınıza gelebilir : Tezgah arasina döşenecek taşların hangisi daha iyi?

Mutfak tezgahlarında üst dolap ile bırakılan ideal aralık genelde 50-60 cm ölçülerindedir. Bu nedenle tezgah arasına döşenecek seramik ya da taşların ölçülerinin de uyumlu olmasına dikkat edin.  Örneğin; eğer 20×20 bir taş döşemeyi düşünüyorsanız, 60cm aralık olmasına dikkat edin ki, taşın deseni kesintisiz kendini göstersin.

Mutfak tezgah arasında çok küçük seramik ya da mozaik taşları önermiyoruz zira mutfak tezgahı yemek malzemelerinin hazırlandığı bir alan ve tezgah arası da kolayca bir nar suyu, kahve, yağ sıçrayabilecek bir yerdir. Taşlar ya da seramik küçüldükçe, seramik ya da taşların arasında yer alan 2mm kalınlığında ki derz malzemesi de artacaktır. Derz malzemeleri lekeyi tutabilir ve kaygan zemin olmadığından temizlenmesi de kolay değildir.

Ayrıca mutfak tezgah arasında çok dekorlu bir malzeme de seçmek doğru olmayabilir, yine bu dekorlu bölümler lekeleri içinde daha çok tutabilir.

Mozaik camlar da cam özelliği ndeniyle, nemi ve lekeyi içine hapsedebilir. Bu nedenle zamanla dekoratif görünümlerini yitirirler.

Tavsiyemiz, kaygan, pürüzsüz, dokusuz bir malzeme seçmeniz ve mümkün olduğunca derz aralıklarının da az olacağı 20×60 , 25×75, 20×50 gibi malzemeler seçmenizdir. Pek tabi çok dekoratif olan bir 20×20 üründe 1mm derz aralığı yaptırarak çok dekoratif bir görüntü de elde edebilirsiniz.

Posted in Mutfak.