mutfak-yer-dosemeleri

Mutfak İçin Kullanılabilecek Yer Kaplamaları

Seramik Karolar: hemen her bütçeye ve stile uyan en güvenli seçeneklerin başında gelir. Renk, boyut, desen çeşitleri sayısızdır. Bu sayede dilediğiniz konsepti yaratabilirsiniz. Kullandıkça oluşan aşınmalara dayanıklı olduğu kadar çok kolay temizlenebilen bir malzemedir. Yine de bazı dezavanatjlarını da unutmamak lazım. Çatlayabilir, kayar, üzerine bardak, tabak ne düşerse düşsün kırılabilir ve bastığınızda soğuk bir zemin olduğunu farkedersiniz. Seramik seçerken mutlaka kayma, aşınma ve su tutma oranına bakarak almalısınız.

Doğal Taş: bu grupta kumtaşı, granit, traverten gibi çeşitli doğal taşlar bulunur. Bu tip taşların en önemli özelliği hareketli ve çeşitli yüzeyleridir. Hiçbir taş aynı renge veya aynı desene sahip olmaz bu özellik doğal taşları eşsiz kılar. Çeşitlilik özelliği sayesinde evinizde başka neredeyse hiçbir materyalin yaratamayacağı derinlik hissini ortaya koyar. Aynı zamanda mutfağınıza elegan ve elit bir hava katar. Soğuk zeminlerdir. Çok dayanıklıdır ve yüzyılların büyüsünü taşırlar. Pahalı bir malzemedir.

Ağaç – Bambu : doğanın eşsiz sanatkarlığının bir diğer ürünü ise ağaç kaplamalardır. Ağacın cazibesi ve sıcaklığına diğer malzemelerde rastlamak oldukça zordur. Çok nem veya çok kişinin üzerinde gezinmesine maruz kalsa da bakımı doğru yapıldığında çok uzun süre dayanan bir materyaldir. Üzerine su dökülmesi gibi durumlarda hemen temizlenmesi gerekir ayrıca kolayca çizikler oluşabildiği için bakımı düzenli yapılmalıdır. Ayrıca zamanla kullanımın verdiği patina ve tonlar size ayrı bir keyif verecektir. Ağaç kaplama hiçbir zaman demode olmaz ve zamana ayak uydurur. Ağaç gibi görünmesine rağmen bir çeşit ot olan bambunun dayanıklılığı eşsizdir. Yoğunluğu sayesinde kalabalık ve hareketli ortamlarda rahatlıkla kullanılır. Son yıllarda ahşap görünümü ve yüzey çeşitliliği ve gerçek ağaç kaplamalara göre uygun fiyatları ile son derece gözde bir materyal haline gelmiştir. Çok fazla bakım istemez. Aynı zamanda neme çok dayanıklı değildir.

Laminat: ahşap görünümünü taklit eden laminatlar çiziklere dayanıklıdır. Özellikle çocuklu, kalabalık, ev hayvanları olan kişiler için bakımı kolay bir kaplama seçeneğidir. Kaplanması kolay olduğu kadar bakımı da kolaydır sadece nemli bezle silmeniz yeterli olacaktır. Fiyatları ise ne pahalı ne de çok ucuzdur. Dezavantajlarından bir tanesi ise her ne kadar ağaca benzese de ağacın derinlik ve yüzey hissini sağlamayacaktır. Laminat kullanımdan eskiyince değiştirmeniz gereken bir malzemedir.

Posted in Mutfak.