mutfak-beyaz-esya

Mutfak İçin Beyaz Eşya Seçimi

Mutfaktaki beyaz eşyalar buzdolabı, ocak, davlumbaz, fırın, kullanıyorsanız mikrodalga, hatta yeni sağlıklı beslenme trendlerine uygun olarak buharlı fırınlar vs. gibi bir çok keyifli parçadan oluşur.

Buzdolabı: Mutfakta ilk önce dikkatle seçmeniz gereken Buzdolabıdır. Zira eğer iki kapılı veya gardrop tipi ankastre buzdolabı seçiyorsanız, bu dolapların genelde otomatik buz yapma ve su pınarı özellikleri vardır. Bu nedenle atlanılmaması gereken en önemli tesisatlardan birisi olan evye su tesisatından buzdolabına filtreli su hattı çekilmesidir. Bazen bunu çok önemli mutfak markaları dahi atlayabilmektedir. Siz nasıl bir buzdolabı aldığınızın farkında olun ve mutlaka gerekli kontrolleri yapın.

Ocak ve fırınlar: Yeni mutfak yaptıranlar genelde ankastre ocak ve fırın fullanmayı tercih etmektedir. Ancak geleneksel solo adını verdiğimiz ocak ve fırının bir arada olduğu modellerde birçok kişi tarafından seçilmektedir. Ocaklar paslanmaz çelik (beyaz ve çelik rengi) olduğu gibi, siyah cam seramik yüzeyli olanları son zamanlarda en çok tercih edilendir. Yeni ocaklarda wok adı verilen iki ateş mekanizmalı, daha yüksek ısı veren bir göz de bulunur. Hatta bazı ocak ünitelerinde ocağın yanında elektrikli ızgaralarda bulunmaktadır. Bu seçimleri yaparken ihtiyaçlarınıza en uygun olanını özellikleri öğrenerek karar verebilirsiniz.

Fırınlarda ise geleneksel olanların yanı sıra, buharlı sağlıklı pişiren farklı makinelerde bulunur. Bu araştırma sizin gurme yanınızı ortaya çıkaracak!

Davlumbaz: Diğer mutfakta yine çok önemli olan bir beyaz eşyada, davlunbazdır. Zira yemek kokularının eve dağılmaması herkesin dikkat ettiği bir durumdur. Davlunbaz seçerken, öncelikle baca çıkışlı bir davlunbaz mı, yoksa karbon filtreli baca çıkışına gerek olmayan bir model mi olacağına karar vermeniz. Zira mutfağınızın planına göre eğer davlunbaz baca çıkışı vermek için uzak bir noktada kalıyorsa en sağlıklısı karbon filtreli olan tiplerdir. Bunda dikkat etmeniz gereken filtrelerin temizliği ve değişimini zamanında yapmanızdır.Satın aldığınız modele göre bu bilgi size verilecektir.

Diğer baca tipli olanlar da böyle bir filtre değişimi gerekmemektedir. Her iki davlunbaz tipinde de dikkat etmeniz gereken; çekme gücüdür. Hatta sesten rahatsız oluyorsanız, desibeli düşük olan modelleri tercih edebilirsiniz. Fiyatlarda çekme gücü ve sessizlik oranı arttıkça yükselir. Ayrıca davlunbaz mutfağın en dekoratif bir parçalarından birisi de olabilir. Son zamanlarda ergonomik olması bakımından çok farklı tasarımlar yapılmaktadır.

Posted in Mutfak.