mutfak2

Mutfağınızı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mutfağınızı yenilemeye karar verdiniz, peki şimdi nereden başlayacaksınız?
Genelde öncelikle en az 6 ay nasıl bir mutfak istediğinizi aramak ile geçebiliyor. Bazılarımız mutfak modellerine bakarken, bazılarımız malzemelerin ne olduğuna konsantre oluyor. Yeterince süre geçtikten ve araştırmalarımız olgunlaşmaya başlayınca mutfak projesine de başlamaya hazırsınız demektir. Tabii önce mutfağınıza hakim olmasını istediğiniz stili belirlemenizde fayda vardır.

1. Adım: Neye İhtiyacınız Olduğunu İyi Düşünün

Bu adımdan karar vermeniz gereken, mutfağınızda gerçekten neye ihtiyacınız olduğu ve nasıl mutfağınızı kullanmak istediğiniz. Önceliklerinizi düşünün. Kaç kişi yemek pişirecek, yemeğinizi mutfakta mı yiyeceksiniz? Kaç kişi? Şu anda mevcut olan muıtfak alanınınz yeterli mi, yoksa genişletmek mi istiyorsunuz?
Henüz yapmadıysanız hemen beğendiğiniz ve stilinize uyan mutfak stillerini biriktirmeye başlayın. Bulduğunuz ve ilginizi çeken tüm fotoları saklayın, çünkü daha sonra üzerinden geçerken ve eleme yaparken fikirlerinizin belirginleşmesine yardımcı olacak.

2. Adım : Araştır ve Planla

Artık mutfağınızı değiştirmeye karar verdiniz, ilk bilmek isteyeceğiniz ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği olacak. İlk çıkacak bütçe süreç içerisinde değişebilmektedir çünkü yapılmasını isteyeceğiniz işler artabilir. Bunun sebebi, araştırma ve değerlendirirken aslında bir eğitim sürecinden geçiyorsunuz. Bu nedenle en başta düşünmediğiniz ve sonra olmasını isteyeceğiniz, ya da tam tersi vaz geçeceğiniz şeyler olabilir. Tabi bütçeniz ile uzlaşmanız gerektiği anlar da olacak. Burada unutmamanız gereken, bu sürecin bir eğitim süreci olduğu ve zaten herşeyi en baştan bilmenizin beklenmediğidir.

Öğreneceğiniz çok şey var…

3. Adım : Çalışacağınız Profesyonel Firmayı ya da Kişiyi Bulmak

“Herşeyi Kendin Planla” kişilerinden biriyseniz bile, kendi mutfak dolaplarınızı kendiniz üretmeyecekseniz, elektrik ve su tesitatlarınızı kendiniz çekmeyecekseniz, eninde sonunda bir profesyonel ile çalışmanız gerekecek. Bu bir tasarımcı da olabilir, taşeron da, ya da bilinen mutfak markaları.
Bazılarınız mutfak mağazalarını dolaşmak ve mümkün olduğunca fikir edinmek isteyeceksiniz. Daha sonra bütçeleri karşılaştıracaksınız. Diğer bir grup, bu aşamadan sonra belki iki farklı mağazada gördüğü fikrin ikisini de mutfağında isteyecek. Böyle olduğunda, yani kendi mutfağınıza özel ölçülerde sevdiğiniz bir tasarım istediğinizde bizim gibi tasarım firmalarından teklif istemelisiniz.
İyi bir tasarım firması, size A’dan Z’ye tüm aşamalarda yardımcı olacak; planlama, bütçe, doğru materyali seçmek, beyaz eşyalar, yer kaplaması, ara seramik, ışıklandırma, perde, aksesuarlar gibi tüm detayları başından sonuna yönetecek.

4. Adım : Çalışacağınız Kişi/Firmayı Seçmek

Bu noktada size önerimiz en az 3 teklif almanızdır. Teklifleri alırken de hangi materyallerin kullanılacağının açıkça teklifte belirtilmesini istemenizdir.

Posted in Mutfak.