krom_evye

Evye Ve Evye Bataryası

Mutfak denince akla ilk gelenlerden birisi de evyedir. Mutfağın havasını değiştirmek veya farklı konseptler yaratmakta evye seçimi de rol oynar. Temel önceliğiniz evyenin mutfakta nerede duracağını seçmek olmalı zira bir çok eşyanın yerini daha sonra değiştirmeniz mümkün olabilir ancak evyenin yerini değiştirmek çok olanaklı olmayacaktır.

Evin tesisatını değiştirmeden aynı yeri kullanabilirsiniz, mutfağınızda pencereniz varsa pencerenin önüne manzaraya hakim veya açık mutfağınız varsa ev sakinlerine bakacak şekilde yerleştirmeniz mümkündür. Tamamen evin yapısı ve sizin istekleriniz ile kullanımınıza göre yeri seçilebilir.

Evyeler tek, bir buçuk veya iki gözlü olmak üzere üç tipe ayrılır. Bu seçeneklerden hangisini tercih edeceğiniz ise sizin kullanım şekliniz ve alanın müsaitliğine göre değişir. Mesela, tek ve derin evye daha geniş olması nedeniyle tencere gibi büyük eşyaları yıkamanızda kolaylık sağlar. En çok tercih edilen evye çeşitlerinden bir buçuk gözlü evyeler size küçük gözde sebze ve meyve yıkama büyük gözde ise bulaşık yıkama şansı sunar ve böylece iki fonksiyonu ayırmış olursunuz. Çift gözlü evyeler ile tamamen mutfağın büyüklüğü ile ilişkilidir.

Tabii ki başka alternatiflerde var. Eğer mutfak genişse veya ada tipinde ise bir evyeyi bulaşık için ayırmak ve ikinci bir evyeyi ise ada üzerine yerleştirerek sadece sebze ve meyve yıkamak için kullanarak yemek pişime alanı ile bütünleştirmek mümkün olabilir. Son zamanlarda bir de multi fonksiyonlu denilen evyeler piyada bulunmaktadır. Bu evyelerde portatif kesme tahtası ekleyebilirsiniz. Evye tipini seçerken en önemli şey kullanım alışkanlıklarınız olacaktır.

Posted in Mutfak.