banyo13_mini

Banyo’da Kullanabilecek Lavabo, Armatür ve Klozet Çeşitleri

Lavabolar – Armatürler: Temel olarak köşe lavabolar, çanak lavabolar, tekli lavabolar ve aile banyosunda kullanımı çok tercih edilen ikili lavabo çeşitleri bulunur.

Ayrıca bu lavabolar mobilya uyumlu modeller olarakta bilinen tezgah üstü, tezgah altı, yarım tezgahlı, etajerli/dolaplı olmak üzere bir takım farklı özelliklerde taşıyabilirler. Ayrıca monoblok başlı başına tasarım ürünü tek lavabolarda vardır.

Tekli standart lavabolarda ölçüler yaklaşık 50 cm’den başlar ve küçük alanlar içinde uygundur.

Çanak lavaboların ölçüleri ise minimum 38-40 cm’den başlar. Tezgah üstü ve etajerli/dolaplı kullanım seçenekleri vardır.

Köşe lavabolar genellikle 40 cm civarında olurlar.

İkili lavabolarda minimum ölçü genellikle 130 cm’dir.

Tezgah üstü, tezgah altı ve yarım tezgahlı lavaboların minimum ölçüleri 40 cm’den başlar.

Etajerli/dolaplı lavaboların ölçüleri genellikle minimum 60 cm’den başlar. Ancak dar alanlar için daha küçük 45-55 cm arası modellerde bulunabilmektedir.

Peki ya Armatürler?

Kullanılan lavabo tipine göre duvardan/ankastre veya lavabo köşesinden armatür çıkışı seçebilirsiniz. Duvardan çıkan armatürler özellikle dar alanlarda yerden tasarruf etmenize olanak tanır ve dar lavabolarda kullanıp kolaylığı sağlar.

Tuvalet-Klozet: Eğer banyonun ölçü ve yapısına uygunsa banyoya girildiğinde ilk gözünüze çarpan şey klozet olmamalıdır. Klozetlerde temel olarak ikiye ayrılır: asma klozetler, duvara dayalı veya mesafeli takım ya da tek klozetler.

Asma klozetlerin en iyi yanlarından birisi yüksekliğini size en uygun şekilde ayarlayabilmenizdir. Ayrıca bu tip banyolarda yerlerin temizlenmesi de çok daha kolay olacaktır.

Posted in Banyo.