fotograf-21

Banyo Yer ve Duvar Kaplamaları

Yer ve duvar kaplamaları: Banyo yer kaplamalarında veya duş içindeki yer ve duvar seramik kaplamalarında porselen seramik, karo çini, doğal taşlar olan traverten, granit gibi ürünler kullanılabilir. Yer kaplamalarında daha az kaygan olduğu için küçük boyutlu seramikler tercih edilir. Porselen seramikler su emme, aşınma ve mukavemet konusunda daha dayanıklıdır. Karo çiniler ise ultraviyole ışıklarına dayanıklı aynı zamanda az emici ve leke tutmayan yüzeylerdir. Cam mozaikler ise nemi içerde tutma özellikleri olduğu için daha az tercih edilmektedirler. Zira zamanla parlak görüntüleri yerine puslu bir görüntü oluşturmaya başlarlar. Bu nedenle bakımları banyo içinde daha zor olmaktadır.

Duvarlar: Duvarlarda seramik kullanabileceğiniz gibi duvar kağıdı da tercih edebilirsiniz. Ancak duvar kağıdını seçerken banyonun sıcaklığı, nem oranını ve havalandırmasını da göz önünde bulundurarak banyo kullanımına uygun dayanıklı duvar kağıtları arasından seçim yapmalısınız aksi takdirde duvar kağıdı kabarabilir. Tabii ki hem seramik hem duvar kağıdını bir arada kullanma şansınız da var.

Banyonuzu daha göze hitap eden hale getirmek istiyorsanız size bir ipucu; seçtiğiniz seramik, duvar kağıdı veya yer kaplamasının ana tonunu içeren bir resmi duvara asmanız banyonuza hoş bir hava katacaktır. İçinde seramiklerinize uygun bir ton olan resmi tahta veya metal çerçeve ile asarsanız renk bütünlüğünü bozmamış olursunuz.

 

Posted in Banyo.